Taniej bez mobilnej strony?

Statystyki smartfony komputery

Ostatnio miała miejsce bardzo intrygująca sytuacja. Wiecie. Mamy rok 2018, prezydentem USA jest Donald Trump, Rosji jak zwykle Putin, a Polski Andrzej Duda. Wielka Brytania podejmuje już pierwsze kroki by wyjść z Unii Europejskiej, a do Polski spływają coraz to większe rzesze Ukraińców za pracą tak tylko po to by wypełnić lukę po Polakach którzy też wyjechali do zachodniej Europy przecież w tym samym celu.

Mamy więc kwiecień 2018 czas w którym już rzadko kto (przynajmniej w UK) używa laptopa, nie mówiąc już o jakimś starym tradycyjnym desktopie (blaszaku). Zauważyłem, że w Wielkiej Brytanii większość moich znajomych nawet nie posiada komputera, a dostęp do internetu mają poprzez telefon, tablet, telewizor czy nawet konsole. Już chyba nawet nikogo nie dziwi, news na portalu technologicznym że wbudowanego Androida będzie miała mikrofalówka czy lodówka. W obecnie produkowanych samochodach dostęp do internetu to już standard. Co w tym wszystkim dziwnego? Wiecie… świat idzie do przodu. Pewne rzeczy się zmieniają. Gdyby 8 lat temu mnie ktoś zapytał czy jest sens tworzenia mobilnej wersji strony, czy można oszczędzić na kosztach i zrobić tylko jedną wersje – odpowiedziałbym że spokojnie można zrobić tylko desktopową (komputerową) wersje. Na początku 2010 roku smartfony były dopiero nowością wchodzącą na rynek. Większość ludzi nadal miała w kieszeni leciwe, niezniszczalne niczym marmur słuchawki od Nokii, gdzie najwyższym wymiarem luksusu było posiadanie aparatu 5 Megapixeli z autofocusem i nawigacją. Osiem lat temu rzeczywiście podejście do robienia stron mobilnych było mocno sceptyczne. Wtedy każdy jeszcze pamiętał próbę wprowadzenia stron WEP na telefony która w dobie czasu jednak okazała się sromotną porażką. Sceptycyzm więc co do wydawania pieniędzy na mobilną wersje strony internetowej wtedy miał racjonalne uzasadnienie. Będąc szczerym to nawet ja chyba mobilne wersje stron zacząłem robić w roku 2014.

Nie mniej jednak mailuję sobie kilka dni temu z jednym ze swoich starych klientów który mnie pyta czy dam radę zrobić mu nową grafikę strony, ale tak… taniej, bez wersji mobilnej?

małpa

WTF? Obecnie zastanawiałbym się wręcz czy nie oszczędzić na tworzeniu wersji dekstopowej, bo tak jak napisałem. Wśród moich znajomych coraz mniej ma laptopy (praktycznie tylko ci którzy używają ich do pracy – graficy, programiści, fotografowie, prawnicy). Ci tak. Natomiast jeśli idziesz w gościnę do kogoś kto jest zwykłym zjadaczem chleba to okazuje się najczęściej że nie ma on żadnego (pffff) laptopa? Po co to komu? Ani to wygodne, ani bateria nie trzyma dłużej niż dwie godziny. Każdy na około mnie komu zależy na wygodzie i choć odrobinie komfortu z reguły używa już tabletu do większości zadań które wcześniej były domeną PC. Już wręcz zaczynałem się obawiać o los mojego ulubionego Windowsa który zauważcie coraz bardziej staje się platformą dla profesjonalistów. Statystyki globalne z http://gs.statcounter.com/ nie pozostawiają wątpliwości, a ciekawscy mogą sobie wejść na tę stronę wybrać region „Polska” oraz interesujący zakres dat:

Statystyki Windows Android

Dlaczego tak się dzieje? Pełen dominacji i monopolu nieugięty Goliat imieniem Windows nagle pokonany przez Androida… dlaczego? Otóż na rynku jest przede wszystkim więcej urządzeń. Nie każdy posiada komputer, ale obecnie każdy 10 latek ma wypasionego smartfona z Androidem. Nie mówiąc o tabletach w domu, do których również podchodziłem jeszcze parę lat temu bardzo sceptycznie mówiąc, że to tylko zabawki. Tak i zgadzam się z tym. Tablety to zabawki, ale świetne zabawki i do codziennego pochłaniania multimediów / gier na kanapie znacznie wygodniejsze niż laptopy.

Tak więc mamy kwiecień. Rok 2018. To co mogę doradzić na ten czas każdemu kto planuje budowę strony a chce jak najbardziej ciąć koszty to nie rezygnować z wersji mobilnej. Zrezygnować z wersji desktopowej. Ponieważ dekstopy za 10 lat będą niszą używaną używaną bardziej przez profesjonalistów. Chcesz oszczędzać koszty? Poproś o zbudowanie strony która przede wszystkim będą działały poprawnie na smartfonach i tabletach, a przy okazji na desktopach też!

 

Jedna odpowiedź do “Taniej bez mobilnej strony?”

  1. Bardzo rzeczowy i konkretny wpis. Jednak nie bagatelizowałbym aż tak wersji desktopowej. Wbrew pozorom wyszukując różnych reczy czy firm produktów lub sklepów, korzysta się z różnych urządzeń i sposobów. Fakt nie posiadania prywatnie laptopów czy stacjonarek nie świadczy, że ludzie z nich nie korzystają. Mają je przecież często w pracy. Wiele ścieżek zakupowych opiera się o wejście na stronę lub sklep zarówno przez telefon jak i laptopa (na przykład w miejscu pracy). Dlatego najlepiej zadbać o jedną i drugą wersję :). Tak czy siak ruch z urządzeń mobile jest większy i to fakt jest niezaprzeczalny. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *